Czy znajomość języków obcych wpływa na karierę zawodową?

Umiejętność posługiwania się językiem obcym jest dzisiaj nieodłącznym kryterium pojawiającym się w wymaganiach na określone stanowisko pracy. Na wyższych szczeblach znajomość języka angielskiego jest absolutnym minimum i nie wystarczy wcale komunikatywny stopień użytkowania go. Posługiwanie się co najmniej poziomem B2 jest mile widziane, a biegła znajomość na poziomie native speakera jest najbardziej pożądana. Czy zatem znajomość języków obcych wpływa na karierę zawodową? Oczywiście, że tak.

Najlepiej rozpocząć już szlifowanie języka od najmłodszych lat w czym pomocne są liczne oferty szkół oraz prywatnych nauczycieli, którzy zamieszczają ogłoszenia typu: angielski dla dzieci w Krakowie lub szybka nauka języków w przystępnej cenie.

Stanowisko, awans podwyżka, czyli co zyskujesz dzięki biegłemu władaniu językiem

W niektórych przypadkach znajomość określonego języka, zdobyta np. poprzez kurs niemieckiego w Krakowie, jest po prostu ujęta w wymaganiach i dokładnie sprawdzana jest podczas rozmów kwalifikacyjnych. W tym wypadku spełnienie kryterium, którym jest komunikowanie się po niemiecku czy angielsku decyduje o zatrudnieniu. Kiedy jeszcze znajomość języków obcych wpływa na karierę zawodową?

Czasami w trakcie pełnienia określonego stanowiska okazuje się, że władanie chińskim lub francuskim jest niezbędne do dalszego rozwoju. Wtedy posługiwanie się konkretnym językiem gwarantuje awans, któremu towarzyszy równocześnie wzrost wynagrodzenia. Komunikacja w obcych językach to też większe możliwości zawodowe oraz szersza grupa kontaktów.

Jeden komentarz

  1. Całkowita racja, osoby, które biegle mówią po angielsku, mogą oczekiwać wyższej pensji. U mnie w pracy dodatkowo wymagany jest język francuski, a że nigdy się go nie uczyłem to zostałem wysłany na kurs językowy do szkoły Berlitz. Liczę, że szybko mi się uda nauczyć tego języka.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − 1 =