Zanieczyszczenia obecne w miastach

Zanieczyszczenia obecne w miastach
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Światowa Organizacja Zdrowia od lat alarmuje, że poziom zanieczyszczeń w wielu polskich miastach znacznie przekracza dopuszczalne normy. Szkodliwe związki zawarte w powietrzu mają bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Przede wszystkim utrudniają normalne oddychanie oraz w znacznym stopniu zwiększają ryzyko wystąpienia groźnych chorób, takich jak choćby rak płuc, rak jamy ustnej, rak gardła, przewlekła niewydolność płuc czy astma. Z tego powodu warto na co dzień nosić specjalne maski antysmogowe z filtrem. 

Odpowiednia ochrona to konieczność

Nadmierne zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach, zwane potocznie smogiem, wynika w ogromnej mierze z wykorzystywania przed ludzi kiepskiej jakości paliw grzewczych (w szczególności węgla kamiennego), spalania odpadów plastikowych, a także lawinowego wzrostu liczby samochodów osobowych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Zdecydowanie najbardziej narażone na smog są tereny o gęstej zabudowie, czyli duże miasta. W naszym kraju problem ten dotyczy m.in. Krakowa, Warszawy, Łodzi i całej aglomeracji śląskiej (Bytom, Rybnik, Katowice, Zabrze itp.).

Jeśli chodzi o konkretne szkodliwe substancje zawarte w zanieczyszczonym powietrzu, to zaliczamy do nich: tlenek węgla, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, benzoapiren, benzen, kancerogenne węglowodory aromatyczne i sadzę. W celu optymalnego zabezpieczenia się przed wymienionymi związkami warto maksymalnie ograniczyć wychodzenie z domu w okresie zimowym, a jeśli już zachodzi taka konieczność, to zaleca się założenie na twarz maski FFP3 wyposażonej w wysokiej jakości filtr. Pamiętajmy, że aktualny stan powietrza w konkretnym miejscu można bez problemu sprawdzić na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*