Rower mtb – czym różni się od tradycyjnego roweru?

Rower mtb – czym różni się od tradycyjnego roweru?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rower jest popularnym środkiem transportu znanym już od lat. Ten pojazd występuje w wielu wersjach, które można dostosować do swoich codziennych potrzeb. Najpopularniejszymi modelami są te tradycyjne zwane miejskimi oraz górskie. Co różni te dwa rowery? Jak dopasować pojazd, aby spełnił oczekiwania użytkownika?

Na spokojnie, a może ekstremalnie?

Główna różnica między rowerem górskim, a miejskim tkwi w ich przeznaczeniu. MTB rower (skrót od Mountain Terrain Bike) jest modelem przystosowanym do jazdy w terenie. Chodzi tutaj o trudne lokalizacje – szlaki leśne, ścieżki wysokościowe, czy specjalne tory. Jeżeli chodzi o ten miejski, to jak nazwa wskazuje, jest przeznaczony do spokojnej jazdy ulicą.

Odmienna konstrukcja

Wybrany styl jazdy wiąże się z odpowiednią budową, która umożliwia poruszanie się po tych spokojnych, jak i ekstremalnych terenach. Podstawową różnicą, którą widać na pierwszy rzut oka, jest rozmiar kół. W rowerach miejskich są one zdecydowanie większe, cieńsze i gładsze, natomiast górskie modele posiadają małe, aczkolwiek szerokie koła o mocnym bieżniku. Rower MTB różni się też od tradycyjnego kształtem ramy i sterownością.

Podczas jazdy miejskim sprzętem użytkownik siedzi w pozycji wyprostowanej, a szeroka kierownica pozwala trzymać ręce w wygodnej, zgiętej pozycji. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w góralach, gdzie łokcie kierowcy są zupełnie wyprostowane. Taka budowa pozwala utrzymać lepszą kontrolę podczas przemierzania leśnych dróg z wystającymi korzeniami. Oba te modele różni też ilość przerzutek (górski ma ich dużo więcej) oraz typ amortyzacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*