O jakich elementach należy pamiętać przy montażu pompy?

O jakich elementach należy pamiętać przy montażu pompy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pompy są niezbędnym dodatkiem w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, gdyż służą bezpośrednio do pompowania cieczy pod ciśnieniem. Sprawdzają się w branży budowlanej, poprzez produkcję pożywienia, aż na farmaceutyce kończąc. Wbrew pozorom zakup odpowiedniego wariantu jest dość prosty, trudności zaczynają się dopiero na etapie montażu. Wielu przedsiębiorców ma z nim ogromny problem, gdyż właściwy montaż bywa najistotniejszym zagadnieniem w osiągnięciu optymalnej wydajności, pozwalającej na wykorzystanie stu procent efektywności danej pompy.

Poznaj zalecenia producenta

Każdy producent zaleca taki sposób montażu, który będzie najlepszy w przypadku konkretnego modelu pompy. Zazwyczaj informacje na ten temat znajdują się w dokumentacji technicznej lub otrzymanym wraz z pompą poradniku. Warto także wiedzieć, że firmy sprzedające pompy zazwyczaj z chęcią udzielają konkretnych porad dotyczących tego zagadnienia, dlatego należy z nich skorzystać i dopytać sprzedawcę o preferowaną aplikację i sposób montażu.

Co ważne, każda pompa ma zupełnie inny rodzaj montażu. Jeden może wymagać długich dni przygotowań, łącznie ze stworzeniem odpowiedniego obiegu wody czy innych instalacji, drugi zaś można z powodzeniem zamontować już w ten sam dzień roboczy. Czasami nie da się uniknąć także większych zmian konstrukcyjnych budynku, np. stworzenia dodatkowych pomieszczeń czy fundamentów, które mają dawać odpowiednie podparcie nowej aplikacji.

Zwróć uwagę na najmniejsze szczegóły

Pompy przemysłowe są duże, masywne i bardzo trwałe, dlatego wydaje się, że są całkowicie niezniszczalne. W istocie jest nieco inaczej – nawet kilkumilimetrowe odstępstwo od osi pionowej może spowodować zniszczenie pompy i jej awarię. Właśnie dlatego bardzo istotne są elementy montażowe. Wkręty i śruby powinny mieć dokładnie taki wymiar, jak został podany w ulotce lub poradniku, podobnie z wszelkimi obejmami i innymi elementami montażowymi. Niewielkie odstępstwa od reguły są absolutnie niedopuszczalne i nie można do nich doprowadzać, szczególnie chcąc zaoszczędzić na zakupie nowych, mocniejszych śrub czy nakrętek o odpowiednim wyprofilowaniu. Jeśli szukasz części do pomp Netzsch, zajrzyj koniecznie na stronę https://www.pompy-polska.pl/czesci-netzsch.

Liczą się także przyłącza procesowe

Pompa jest urządzeniem przeznaczonym do transportu cieczy, dlatego musi zostać podłączona między innymi do zbiornika z cieczą lub do kolejnego elementu linii produkcyjnej. Ma to ogromne znaczenie podczas montażu pompy, gdyż zły dobór przyłącz zatrzyma całkowicie pracę lub wręcz ją uniemożliwi w niektórych przypadkach.

Wyróżniamy np. złącze DIN11851, zwane także złączem spożywczym. Zazwyczaj używa się ich w przemyśle spożywczym oraz chemicznym. Składa się ono z trzech podstawowych elementów – mianowicie z końcówki męskie oraz żeńskiej, oraz z nakrętki łączącej. Uszczelka ma przekrój litery “D” i jest wykonana z silikonu, NBR lub vitonu, a czasami także z EPDM. Złącza powinny spełniać rygorystyczne normy i wymogi standardów przesyłu substancji spożywczych, chemicznych oraz farmaceutycznych, dlatego mogą zapewnić aż do 40 bar maksymalnego ciśnienia.

Drugim rodzajem złącz są złącza SMS, nierdzewne i higieniczne. Ich również używa się w przemyśle spożywczym w wielu aplikacjach. Złącza są oczywiście gwintowane i mają okrągłe Rd, posiadają zaś płaską powierzchnię uszczelniającą, co znacznie ułatwia demontaż instalacji w celu jej konserwacji, czyszczenia czy wymiany sąsiednich elementów.

Najpopularniejsze jest złącze TRI-CLAMP, gdyż jest proste w budowie i zarazem także praktycznie stuprocentowo higieniczne. Złącza kołnierzowe połączone obejmą są symetryczne i mają wydrążenia dostosowane do montażu uszczelki kształtowej. Uszczelka jest w tym złączu najważniejsza – całkowicie wypełnia daną szczelinę i pozwala na higieniczny przepływ cieczy, a wykonanie jej z materiałów takich jak PTFE czy NBR lub gumy EPDM gwarantuje jej doskonałą wręcz trwałość. Złącze to występuje w każdej gałęzi przemysłu, np. w farmaceutyce, biotechnologii czy kosmetyce, często jest używane w przypadku dozownika celkowego.

Dlaczego montaż ma wpływ na sprawność?

Większość pomp przemysłowych charakteryzuje się dużymi wymaganiami względem sposobu wykonywania pracy. Liczy się między innymi ich pozycja, wychylenie, odpowiednie wypoziomowanie i wypionowanie, a także zredukowanie wszelkich wibracji w otoczeniu. Przeprowadzenie nieprofesjonalnego montażu może równać się zmniejszonej wydajności pomp, zakłóceniami w jej pracy (np. brak płynności przepływu cieczy), czy zmniejszoną zdolnością samozasysania. W wielu przypadkach dochodzi nawet do niszczenia struktury cieczy czy do jej niekontrolowanych wycieków wskutek nieodpowiedniej pozycji i dużych naporów na niektóre łączenia konstrukcyjne.

Skorzystaj z rad specjalistów

Dobrze przeprowadzony montaż pompy jest gwarancją sukcesu i nie warto podejmować się go bez odpowiedniej wiedzy. Rynek na szczęście wypełnił tę lukę. Większość sprzedawców lub producentów pomp przemysłowych zapewnia ich serwisowanie oraz montaż w razie potrzeb, z czego zdecydowanie warto skorzystać. Wiedza oraz doświadczenie serwisantów gwarantuje pełen sukces montażu i zminimalizowanie wszelkiego ryzyka podczas tego procesu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*