Montaż baterii łazienkowej i kuchennej

Montaż baterii łazienkowej i kuchennej
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wymiana baterii czy to w kuchni, czy też łazience nie jest bardzo trudną czynnością. Można ją wykonać dysponując podstawowymi narzędziami. Nie powinna też zająć nadmiernie dużo czasu, i wymagać specjalistycznej wiedzy, zdecydowaną większość z nich montuje się w bardzo podobny sposób. Zarówno jeśli wykonujemy kompleksowy remont całej łazienki, czy też stara bateria w kuchni wygląda już źle i zamarzyła nam się nowa bateria kuchenna z wyciąganą wylewką, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Rodzaje baterii pod względem montażu

Bez względu na to, czy zakupiliśmy baterię kuchenną, czy też umywalkową, ich montaż będzie wyglądał dość podobnie. Zasadniczo, pod względem sposobu instalacji, baterie możemy podzielić na jednootworowe i wielootworowe. Pierwsze są przeznaczone do montażu w jednym otworze w umywalce czy zlewie – drugie do zabudowy w kilku otworach. Baterie jednootworowe są najczęściej spotykanym typem w kuchniach i umywalkach, modele wielootworowe są przeznaczone do wanien i pryszniców lub większych umywalek. Przed zakupem, zastanówmy się, jaki rodzaj będzie najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb. Dobrym miejscem na zakup i porównanie modeli może być sklep internetowy. Przykładem może być strona https://termicotychy.pl/bateria-umywalkowa.

Detale i szczegóły, czyli na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie umywalki lub zlewu upewnijmy się, że mają tyle otworów montażowych, ile potrzebujemy. Umywalki mają przeważnie fabrycznie wykonany otwór, znajdziemy też umywalki bez niego. Te pozbawione otworu nie są przeznaczone do montażu na nich baterii. Zlewy kuchenne zazwyczaj wcale nie posiadają otworu montażowego i należy go dopiero wywiercić. Taką usługę świadczy każdy większy market budowlany. Dlatego upewnijmy się, że kupujemy odpowiednią dla nas umywalkę czy też zlew. W obydwu przypadkach montaż baterii będzie w zasadzie taki sam – do otworu montażowego od góry wkładamy baterię, od spodu umywalki czy też zlewu przykręcamy ją do załączonej w komplecie podstawki stalowej z gumową nakładką. Potem dokręcamy węże doprowadzającą ciepłą i zimną wodę, również od spodu baterii.

Jeżeli wymieniamy samą baterię, to zazwyczaj nową będziemy montować w miejsce starej. Przy zakupie nowej baterii z reguły dostaniemy do niej w komplecie węże przyłączeniowe. Kuszącą opcją może nam się wydawać pozostawienie starych węży, bo w wielu przypadkach będą miały te same rozmiary gwintów. Warto jednak wymienić je na nowe, szczególnie w przypadku jeżeli mają już ponad kilkanaście lat, uszczelki też się zużywają, co sprawi, że zacznie nam od spodu ciec. Warto przy okazji wyposażyć się w komplet uszczelek, a także taśmę teflonową do zabezpieczenia gwintów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*