Jak zaprojektować funkcjonalną sypialnię?

Jak zaprojektować funkcjonalną sypialnię?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobór i rozmieszczenie mebli

Coraz więcej osób korzysta z usług firm zajmujących się urządzaniem wnętrz. Tymczasem przy odrobinie wiedzy i wyobraźni można samodzielnie zaprojektować pomieszczenia, w których będzie się mieszkać. Pragnąc stworzyć przytulną i funkcjonalną sypialnię, należy przede wszystkim zadbać o prawidłowy dobór i rozmieszczenie mebli. Najważniejszym elementem wyposażenia każdej sypialni jest łóżko. W sprzedaży znaleźć można wiele różnych modeli, jednak wydaje się, że najbardziej praktyczny będzie mebel drewniany z wbudowaną skrzynią lub szufladami na pościel.

W przypadku nowoczesnych modeli wykonanych z metalu, przestrzeń pod łóżkiem zostaje niewykorzystana. Jeśli chodzi o szerokość łóżka, należy dostosować ją do wielkości pomieszczenia. Oczywiście mebel o szerokości 180 cm zapewni większy komfort spania niż łóżko szerokie na 140 cm. Jeśli jednak zakup większego produktu zagraci sypialnię i sprawi, że poruszanie się po niej będzie utrudnione, nie warto decydować się na takie rozwiązanie.

Żeby poprawić funkcjonalność sypialni, warto obok łóżka postawić szafki nocne z szufladami. Stylowe szafki nocne to niezwykle praktyczny mebel. Na ich powierzchni położyć można butelkę lub szklankę z wodą, budzik, telefon, a także czytaną przed snem książkę. Zaleca się, aby szafki miały nieco większą wysokość od łóżka, dzięki czemu odkładanie wymienionych przedmiotów będzie łatwiejsze. Osoby, które lubią czytać przed snem, powinny zamontować na ścianie efektowne i praktyczne kinkiety do sypialni.

Obowiązkowym elementem wyposażenia każdej sypialni jest szafa na ubrania. Mebel ten powinien być duży i przestronny. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się szafy z drzwiami przesuwnymi. System drzwi przesuwnych jest bardzo praktyczny i sprawdza się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Jeżeli sypialnia jest dosyć duża, warto umieścić w jej rogu fotel lub krzesło. Efektowny mebel będzie pełnił funkcję dekoracyjną, a przy okazji znacząco ułatwi codzienne ubieranie się i rozbieranie.

Dostęp do światła i elektryczności

Projektując funkcjonalną sypialnię, należy zwrócić dużą uwagę na oświetlenie. W większości pomieszczeń podstawowe źródło światła stanowi centralnie umieszczona lampa sufitowa, oświetlająca całe wnętrze. Zapalana jest zwykle włącznikiem umieszczonym przy drzwiach wejściowych do pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest zamontowanie w ścianie włącznika ze ściemniaczem. W ten prosty sposób można regulować poziom natężenia światła, a w razie potrzeby stworzyć subtelny klimat i nastrój.

Zazwyczaj centralna, sufitowa lampa okazuje się niewystarczająca i konieczne jest zastosowanie dodatkowego oświetlenia punktowego. Wychodzenie z łóżka przed snem w celu wciśnięcia wyłącznika umieszczonego w okolicach drzwi jest mało wygodne i praktyczne. Dlatego też warto postawić na bardziej funkcjonalne kinkiety lub lampki nocne. W sklepach oświetleniowych znaleźć można wiele interesujących produktów, które wyróżniają się ciekawą stylistyką. W ostatnim czasie modne stało się umieszczanie w narożniku sypialni lampy stojącej. Rozwiązanie to pełni raczej funkcję dekoracyjną.

Lampa stojąca pomaga również w tworzeniu nastroju. Żeby móc korzystać z różnych źródeł światła w sypialni niezbędne jest odpowiednie podłączenie gniazdek elektrycznych. Przemyślane i dokładnie zaplanowane rozmieszczenie poszczególnych elementów instalacji elektrycznej pozwala na estetyczne podłączenie wszystkich potrzebnych urządzeń elektrycznych w taki sposób, by kable były jak najmniej widoczne. Dzięki temu nie trzeba korzystać z żadnych dodatkowych przedłużek. Na  https://elektromag.pl/pl/c/gniazda/151 można znaleźć gniazdka, które będą pasować do wielu pomieszczeń. 

Dbając o odpowiednią ilość światła w sypialni, nie należy zapominać o stosowaniu zasłon lub rolet okiennych. Przesłony okienne pozwalają zmniejszyć ilość światła wpadającego przez szyby, zwłaszcza w nocy. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń mocno nasłonecznionych lub znajdujących się w pobliżu ulicznych latarni. Należy bowiem pamiętać, że niewielka ilość światła w sypialni znacząco ułatwia zasypianie i wpływa na poprawę jakości snu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*