Jak działają wykrywacze metali?

Jak działają wykrywacze metali?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz częściej można spotkać osoby, które przemieszczają się z wykrywaczami metali. Ich funkcją nie jest tylko wyszukiwanie wartościowych rzeczy. Przydają się też między innymi przy oczyszczaniu terenu z niepotrzebnych śmieci. W jaki sposób one w ogóle działają i z jakich części się składają? 

Zasada działania wykrywacza 

Działanie wykrywacza opiera się na działaniu pól elektromagnetycznych. Są one wytwarzane w specjalnej cewce i przenikają do gruntu. Wpływa to bezpośrednio na metale, które znajdują się pod powierzchnią. Wytwarzają one swoje własne pole elektromagnetyczne i zostają odpowiednio wzbudzone. W wyniku tego powstają fale elektromagnetyczne, które wykrywa cewka. W ten sposób generuje się specjalny sygnał, który informuje o wykryciu metalu. 

Funkcje pomocnicze w wykrywaczu 

Nie każdy sprzęt działa w ten sam sposób. Przykładowo wykrywacze metali Minelab mają funkcję wykrywania niechcianych obiektów. W gruncie bardzo często można spotkać ferromagnetyki w rodzaju gwoździ i innych niepotrzebnych śmieci. W pracy mogą przeszkadzać również niemetale w rodzaju butelek, które mogą mylić urządzenie. Dzięki odpowiednim ustawieniom alarm nie bierze takich śmieci pod uwagę. Wiele zależy od baterii, które posiada wykrywacz. Niektóre pozwalają na dłuższą pracę w obrębie większego terenu. Wiele czynników wpływa również na to, jak głęboko poszukuje wykrywacz. Zależy to między innymi od mineralizacji gruntu, rozmiaru i kształtu obiektu oraz jego położenia (pionowego i poziomego). Im wykrywacz lepiej dostrojony, tym większa szansa na znalezienie cennego znaleziska. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*