Jak działają lampy z czujnikiem ruchu?

Jak działają lampy z czujnikiem ruchu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Lampy z czujnikiem ruchu są bardzo pożytecznym rozwiązaniem, które mogą pomóc nam w wielu różnych sytuacjach. Głównie stosowane są tam, gdzie tylko od czasu do czasu ktoś przechodzi i nie ma konieczności świecenia się światła non stop. Dzięki temu oszczędzamy energię elektryczną. Jednak najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo. Otóż gdy tylko ktokolwiek pojawi się w zasięgu czujnika lampy, to światło natychmiast zapali się. Nie ma się możliwości, by osoby niepowołane kręciły się po danym terenie niezauważone.

Działanie takiej lampy jest bardzo proste. Zasilanie podane jest cały czas, natomiast dostarczenie prądu do samej żarówki bądź diod LED następuje dopiero w momencie, gdy czujnik ruchu zewrze swoje styki. Pobudzić go może pojawienie się w zasięgu działania jakiegokolwiek ciała, które ma temperaturę wyższą od temperatury otoczenia. Wtedy następuje zwarcie styków i prąd płynie do źródła światła, rozświetlając całe otoczenie. Bardzo dobrym miejscem do zastosowania lamp z czujnikiem są na przykład klatki schodowe bloków mieszkalnych.

We wspomnianych wcześniej blokach przez lata stosowano oświetlenie nocne, które zapalne było w określonych godzinach i pracowało przez cały czas. Były to zwykle żarówki o niskim poborze mocy, ale ostatecznie zużycie energii było jednak spore. Dziś chętnie zastępuje się ten system właśnie lampkami z czujnikiem, głównie plafonami z źródłem światła w postaci energooszczędnych diod LED. Dzięki temu światło zapala się tylko gdy jest potrzebne, a pobór prądu jest znikomy. Sprawia to, że mieszkańcy płacą o wiele niższe rachunki za oświetlenie tzw. części wspólnych budynku.

Duży wybór znajdziesz np. w sklepie z ledami – Outled.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*