Jak często dzieci powinny chodzić na wizyty kontrolne do dentysty?

Jako rodzic wiesz, że zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka jest ważne. Ale jak często powinny one chodzić do dentysty?

Odpowiedź zależy od wielu czynników, w tym ich wieku oraz ryzyka rozwoju ubytków i innych problemów. Specjaliści zalecają, aby dzieci odwiedzały dentystę co najmniej dwa razy w roku – raz podczas każdej kontroli po sześciu miesiącach.

Dentysta dziecięcy może pomóc w zapobieganiu ubytkom, zapaleniu dziąseł i innym problemom stomatologicznym, zapewniając regularne czyszczenie, uszczelniacze i leczenie fluorem w razie potrzeby.

Chociaż regularne wizyty u dentysty są ważne dla dzieci, istotne jest również, aby rodzice byli zaangażowani w opiekę nad jamą ustną w domu. Oto kilka wskazówek, jak pomóc dzieciom wyrobić sobie dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej:

Zacznij wcześnie

Pamiętaj, że nawet małe dzieci są w stanie nauczyć się prawidłowego mycia zębów. Nie czekaj, aż będą na tyle duże, by robić to samodzielnie; zacznij od urodzenia, delikatnie przecierając ich dziąsła miękką ściereczką po karmieniu piersią lub butelką.

Zachęcaj do zdrowych nawyków żywieniowych 

Ogranicz słodkie przekąski i napoje, zwłaszcza między posiłkami, ponieważ żywność ta może z czasem zwiększyć ryzyko próchnicy, powodując, że bakterie w płytce nazębnej wytwarzają kwas, który osłabia szkliwo i z czasem je uszkadza (im bardziej kwaśne staje się środowisko w Twojej jamie ustnej, tym niższe jest jej pH). Zamiast tego zachęcaj do zdrowych nawyków żywieniowych, podając pożywne przekąski, takie jak paluszki serowe.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − osiem =