Czy materiał doniczki jest ważny w hodowli roślin?

Materiał doniczki rzutuje na warunki rozwoju rośliny umieszczonej w tym pojemniku. W czasie zakupu, poza aspektem wizualnym, opłaca się rozważyć także walory praktyczne, w tym wymagania konkretnych gatunków flory. Przykładowo te lubiące stabilną temperaturę można posadzić w doniczkach plastikowych, zapewniających stałe warunki termalne. Nie są one natomiast wskazane dla roślin nielubiących nadmiernej wilgoci. Tutaj lepiej sprawdzą się modele ceramiczne, zapewniające dosyć swobodny przepływ wody i powietrza.

Doniczki odporne na działanie czynników atmosferycznych

Wybierając doniczkę ogrodową, przeznaczoną na taras lub balkon, warto zwrócić uwagę na jej odporność na działanie zmieniających się warunków atmosferycznych. Zwłaszcza jeżeli w domu nie ma się miejsca na zimowe przechowywanie pojemnika. Wskazanym rozwiązaniem będzie tu doniczka z technorattanu. Można posadzić w niej gatunki wieloroczne, posiadające zdolność przetrwania w niskich temperaturach. W hodowli roślin istotna jest nie tylko ochrona na czas mrozów, ale również wybieranie materiałów odpornych na upały i intensywne promieniowanie słoneczne. Doniczka kompozytowa wykazuje takie właściwości, więc można w niej sadzić rośliny ciepłolubne, preferujące nasłonecznione stanowiska.

Hodowla roślin powinna być możliwie ekologiczna. Dlatego podczas zakupu doniczek istotne pozostaje wybieranie materiałów możliwie biodegradowalnych. Jeżeli plastik, to ten z górnej półki. Wytrzyma wiele sezonów, nie trzeba będzie za chwilę wymieniać pojemnika na nowy. Warto też rozważyć doniczki kamienne.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 + 18 =