Co sprawdzić przed zakupem wózka?

Co sprawdzić przed zakupem wózka?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór wózka dziecięcego wielu rodzicom przysparza sporo problemów, ponieważ na rynku można znaleźć mnóstwo modeli różniących się między sobą zarówno pod względem wyglądu (konstrukcji), jak i ceny. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji należy zawsze zapoznać się z informacjami dotyczącymi walorów użytkowych poszczególnych wersji – są one dostępne w internecie (m.in. na forach i w artykułach tematycznych). Warto też zasięgnąć opinii u sprzedawcy w wybranym stacjonarnym sklepie dziecięcym. W niniejszym artykule zostaną natomiast omówione kluczowe parametry, na które powinniśmy zwracać uwagę w trakcie wyboru wózka.

Główne rodzaje wózków dziecięcych

Na rynku znajdziemy kilka odmian wózków, z których każdy pełni nieco inną rolę. Najchętniej kupowane są modele wielofunkcyjne (tzw. 3w1 ), składające się zazwyczaj z trzech elementów – gondoli, siedziska spacerowego, a także fotelika samochodowego. Ich popularność wynika przede wszystkim z dużej rozpiętości możliwych zastosowań. Drugim rodzajem są wózki głęboko-spacerowe (2w1), w których gondola bardzo często posiada możliwość przekształcenia na siedzisko poprzez wykonanie kilku banalnie łatwych czynności. Nie są one jednak tak chętnie wykorzystywane, jak zwykłe wózki spacerowe, przeznaczone dla dzieci potrafiących już siedzieć.

W tej kategorii wyróżniamy zarówno konstrukcje bardziej zabudowane (np. ze stabilnym stelażem, dużymi kołami, wyjątkowo przestronnym siedziskiem i osłoną chroniącą malucha przed słońcem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi), jak i lekkie typu parasolka (mniej wygodne, ale jednocześnie niewielkie i przez to znacznie bardziej mobilne – idealne na lato).

Spacerówki oprócz pasów wewnętrznych posiadają także barierkę bezpieczeństwa, pełniącą rolę dodatkowej ochrony przed wypadnięciem dziecka. Znacznie mniej popularne są wózki biegowe oraz bliźniacze. Te pierwsze zostały stworzone z myślą o rodzicach prowadzących bardzo aktywny tryb życia. Charakteryzują się specyficzną budową – mają trzy koła, opływowy kształt i są wyposażone w amortyzację, hamulce ręczne oraz duże, wzmocnione koła. Mimo to są lekkie i wyjątkowo łatwo się nimi manewruje. Z kolei modele bliźniacze mają gondole i siedziska są usytuowane zawsze obok siebie, ewentualnie za sobą (są przeznaczone dla bliźniąt).

Na jakie parametry zwracać szczególną uwagę?

Większości rodziców zależy na wytrzymałych, funkcjonalnych i łatwych w obsłudze wózkach dziecięcych. Aby jednak zaopatrzyć się w tego typu konstrukcję, na etapie wyboru należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, które mają zasadniczy wpływ na walory użytkowe. Oto najważniejsze z nich.

Waga – większość modeli waży między 10 a 25 kg. Jeśli mieszkamy np. na piątym piętrze bez windy, to musimy pamiętać o konieczności każdorazowego wnoszenia wózka na górę.

Gondola – powinna być wygodna i dostatecznie przestronna, co ma znaczenie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dziecko jest opatulone w grubą warstwę ubrań. Istotne jest również, aby cicho się składała i była wyposażona w siateczkę wentylacyjną, a także specjalne okienko.

Dno konstrukcji – zdecydujmy się na wózek ze stabilnym i równym dnem wykonanym nie z plastiku, ale z drewna albo styropianu. Materiały te są bowiem wytrzymalsze i zapewniają znakomitą izolację termiczną.

Obicie – tapicerka musi być zrobiona z dobrego jakościowo materiału, który odznacza się wysoką odpornością na wilgoć i łatwością w czyszczeniu czy praniu. Ważne, aby posiadała też dodatkowe filtry przeciwsłoneczne.

Rączka – powinna być regulowana, tak aby móc bez problemu dostosować jej wysokość do swojego konkretnego wzrostu. Najlepiej wybierać wersje skórzane albo wyściełane pianką.

Koła – w mieście sprawdzą się wózki z małymi i zwrotnymi kółkami (twarde chodniki), natomiast na terenach wiejskich modele z większymi, pompowanymi kołami (pasek, nierówna nawierzchnia itp.).

Hamulce – muszą być przede wszystkim niezawodne i występować po obu stronach wózka.

Stelaż – łączenia mają być solidne i odporne na przeciążenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*